Podczas aktywności fizycznej nasz organizm wykorzystuje glikogen mięśniowy. Podczas pracy ciała, czyli pracy mięśni, ulega on rozkładowi, a w przy jego braku - zaczyna czerpać bezpośrednio z mięśni. Co to oznacza w praktyce? Przy jakimkolwiek obciążeniu organizmu dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej i budowy mięśni. Aby prawidłowo wykonywać treningi, należy zachowywać odpowiedni poziom tętna. Pozwala to albo na zatrzymanie się w poziomie, w którym to rzeczywiście tkanka tłuszczowa będzie spalana, albo tej, gdzie zaczniemy rzeczywiście budować mięśnie - w zależności od efektu, który jest pożądany.
W przypadku przetrenowania, organizm zaczyna korzystać z jeszcze innych zasobów, co może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie i przede wszystkim - samopoczucie. Aktywność, jaką podejmujemy, nie powinna bowiem polegać na całkowitym zapracowaniu swojego ciała, a jedynie do zmobilizowania go do podejmowania pracy razem z nami. Pulsometr pozwala nam badać to wszystko, ponieważ działa podobnie do EKG. Odczytuje on zmiany pulsu w naszym organizmie, podając nam konkretne wartości na bieżąco. Dzięki temu jesteśmy w stanie w dosłowny sposób “trzymać rękę na pulsie” przez cały czas. Jest on w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia.
W głównym podziale możemy mówić o pulsometrach klasycznych, jednoczęściowych i dla rowerzysty. Zazwyczaj występuje on w formie zegarka zakładanego na rękę. Mamy tam bowiem zawsze widok na wszystkie wiadomości i odczyty, jakie ma nam monitor do przekazania. W czasie jazdy rowerem byłoby to niepraktyczne - dlatego zamiast zwyczajowej opaski został zaprojektowany zegarek, który można założyć na kierownicę. Dzięki temu unikamy niewygodnego i niebezpiecznego unoszenia ręki w czasie jazdy. Najbardziej klasyczna wersja składa się z dwóch części - jedna z nich mocowana jest na klatce piersiowej, by zebrać jak najwięcej informacji na temat kondycji serca, a druga wbudowana jest w tarczę zegarka. Jest o wiele bardziej dokładny od pulsometru jednoczęściowego, dlatego warto się na niego zdecydować, jeśli planujesz na poważnie zająć się sportem.